Referans Mektuplarımız

Reyhan Aytekin, she’s totally practical person. She’s a perfect listener, have a great ability to understand key points, she pursuits until her partner’s objective is fulfilled and very practical about defining the next step. I recommend her consultancy to both Turkish and foreigner potential partners. She is able to manage everything from daily administrative management, background checks, fulfilling desired effort to check every bureaucratic requirement. If anything is out of her expertise, she is able to proceed by using her broad working network. Reyhan is a trustworthy and reliable consultant.

Didem Altop
Endeavor Turkey
To B&RA Gayrimenkul Yatırım İnşaat ve Turizm Hizmetleri Yönetim Danışmanlığı A.Ş
I have known Reyhan Aytekin who is chairman of B&RA for 15 years. I referred to her consultancy service several times. I witness trustworthiness and honesty, I have not seen in many others. She has a mindset that both buyer and seller mutually well informed and benefitted.

She firmly believes that price and money matters should be discussed only between buyers and sellers. I admire her business ethic which is not given much value in today’s business. From this point of view she is one of rare people in business life.
Congratulations!

Best Regards,
Pharmacist Bahattin Erdinç
To whom it may concern,

I’ve known Reyhan Aytekin for the last 10 years. I had witnessed her component and efficient expertise on account of projects we worked together.

As i firmly believe that the past performances will be an example for future businesses; i would like to state that she is very straight forward, creative, problem solver and with her powerful communication abilities, business ethic and discipline. She is a good role model for business people.

She gained my appreciation with her valuable personality and high performance.

Best regards,
DOÇ.DR. Ahmet ÇETİNSAYA
Sayın Yetkili;

Reyhan Aytekin’i birkaç yıldır tanıyorum ve kendisini güvenilir ve sadık bir dost olarak görüyorum. Reyhan Hanım kendi alanında olduğu gibi uzmanlık gerektiren konularda da muazzam bir bilgiye sahiptir.

Reyhan Hanım, harika nitelikleriyle dikkat çekiyor. Uluslararası finans çevrelerinde çalışma ahlakı, pozitif tutumları, takım çalışması odaklı yapısı ve dostane ilişkileriyle çok iyi tanınmaktadır.

Gelecekte Reyhan Hanım’ın yapacağı başarılı işleri merakla bekliyorum.

İlginiz için teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Mehmet Dalman
Sayın Yetkili,
B&RA ekibiyle Nisan 2017’den bu yana çok pozitif ve profesyonel bir çerçevede çalışmaktayız. Türkiye’de ve Ortadoğu’da yürüttüğümüz çalışmalarda, iş ağlarımızı ve ilişkilerimizi geliştirmemize, doğrudan şirketlerin karar vericileri ile bağlantılar kurup, toplantılar organize ederek yardımcı oldular.

Toplantıları, doğru zamanda doğru bağlantıyı seçerek etkili bir biçimde organize ettiler. B&RA ekibi, genel ve teknik görüşmeleri zekice yöneterek, görüşmenin profesyonel ancak keyifli bir hale gelmesini sağladı.

Her toplantı vizyonumuzu geliştirerek, aldığımız kararları yönlendirerek işimize yarar sağladı. Hem kişisel hem profesyonel bakış açılarından, onlarla birlikte çalışmak her zaman büyük bir keyif oluyor.

Saygılarımla,
Alberto Gambellini
Genel Müdür, Rina Consulting Mühendislik Ltd. Şti.
To B&RA Gayrimenkul Yatırım İnşaat ve Turizm Hizmetleri Yönetim Danışmanlığı A.Ş,

As Istanbul Kültür University, we are very pleased B&RA Consultancy’s corporate communication consultancy service within the scope of social responsibility.

We are very thankfull for your proffesional attitudes in analysing, guiding and getting results.

Your management had led us many advantages in terms of communication with multinational environments.

Due to B&RA’s solution oriented and devoted works, we have gained great accomplishments. We appreciate your support and effort very much.

Best Regards,
M. Vural Yılmaz
Assistant of Rector
To Reyhan Aytekin,

B&RA Gayrimenkul Yatırım İnşaat ve Turizm Hizmetleri Yönetim Danışmanlığı A.Ş.

I have been observing your consultancy services for a while. Honestly, I am very impressed of your sense of responsibility, good communication skills, kindness, socialness, braveness, social skills to make new friends, skills of overcoming the difficulties without quailing and of results-orientation. On the other hand, you don’t avoid of consulting the specialists to overcome the obstacles. This is a plus for you. So you carry out the responsibility of execution the work you assume as well as the merit. This working manner nowadays has been almost left completely.

Due to all these causes, I believe that you will realize very successful projects in the future in addition to successful works you have completed until now.

With my most sincere wishes of success and regards,

Prof. Dr. Selçuk ÖZTEK
Faculty of Law
B&RA Danışmanlık şirketi sağlıklı müşavirlik hizmetlerini sunma konusunda bir boşluğu hakkıyla doldurmuştur. Bu ekibi tanıma şansını yakaladığım için kendimi şanslı hissediyorum.

Reyhan Aytekin'in çalışmaları ihtiyaç bağlamında olan bir sektörde öncülük yapmaktadır. Yurt içinde ve yurt dışında olan ciddi ilişkilerini görüyor ve bunu takdirle karşılıyorum.

Ülkemizin tanıtımında da ciddi bir rol alan bu firmanın parlak bir geleceğe adım atacağından en ufak bir şüphem yoktur. Başarılarını memnuniyetle takip etmeye devam edeceğiz.

Erşat Hürmüzlü
B&RA consultancy is succeeded to fill the gap in healthy and beneficial consultancy service. I’m so glad that I had the opportunity to meet the team.

Reyhan Aytekin is a pioneer in an industry which business scope is relies on needs. I’ve seen her serious business relations both domestic and foreign and I admire her.

I have no doubt that B&RA which has an essential role representing our country in global arena, will take a step on brighten future. We’ll be glad to follow her success in the future.

Erşat Hürmüzlü
Uzun zamandır tanıdığım Reyhan Aytekin hanımefendi’nin çalışma ve projelerinin bir çoğuna yakınen tanık olan birisi olarak yaklaşım tarzını ve bakış açısını geniş boyutlarıyla değerlendirme fırsatım oldu. Reyhan Hanım, araştırarak, inceleyerek, öğrenerek ortaya koyduğu yenilikçi ve yaratıcı yapısı ile uzun yıllardır çalıştığı Taşyapı İnşaat şirketinin hedeflerini yukarı çıkarmasında sağladığı önemli başarılarda büyük rol oynayan danışmanlarından biri olmuştur. 

Etkin iletişim yeteneği ve olumlu insan ilişkileri sayesinde müşteri memnuniyetinin sağlanmasında ve sosyal sorumluluk çerçevesinin genişletilmesin de üstün başarı göstermiş, müşterilerin şirkete bağlılığının artmasında ve de aynı zamanda şirket imajına yönelik ciddi bir kamuoyu oluşturulmasında önemli katkı sağlamıştır. Türkiye’nin birçok alanı ve kurumundan çok ciddi bir çevreye sahip olarak gördüğüm Reyhan Aytekin’in bu birikimini sinerjiye dönüştürebilecek iletişim ve diyalog kültürüne haiz olduğunu keyifle izlemekteyim. 

Bunların yanı sıra, ekip çalışmasına yatkınlığı ve organizasyon yeteneği de bana göre Reyhan Aytekin’i tamamlayan önemli bir gösterge olarak karşınıza çıkacaktır. Bana göre ülkemizde başarısız olma şansı olmayan önemli yeteneklerden birisidir.

Erhan Özmen
Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı
“Reyhan Aytekin” also known as entrepreneur

As a person who has witnessed many of her projects very closely, I had a chance to broadly assess many aspects such as her approaches and perspectives. Her innovative performance, researching and learning capabilities had made great contribution to increase business objectives of Taşyapı Construction Company that she has worked with many years. Her efficient communication skills and positive attitudes enabled her to increase customer satisfaction and loyalty, to enlarge corporate social responsibility aspects and to develop brand awareness. She has built up many serious and important connections in various industries and corporations. I really enjoy seing her to acquire communication skills and dialog culture to trasform these experiences into synergy. In addition, I believe her tendency of teamwork and organizational skills is vital in terms of describing Reyhan Aytekin. I firmly believe that she is very talented person with a low chance of failure.

Erhan Özmen
Chairman of Turkish Flour Industrialists’ Federation
Bazı kişiler vardır; iyi ki tanıdım, dersiniz. Reyhan Hanım, işte o kişilerdendir. Kendisini birkaç kelime ile tanımlamam gerekirse; araştırma, takip ve çözüm üretme yeteneğine, ayrıca - ki bence en önemlisi - olağanüstü bir sağduyuya sahip olmasıdır. Kendisinin bu sağduyuya sahip olması, pek çok konuda, daha işin başında sonucu görebilmesini sağlamıştır. Bu nedenle kendisi üstlendiği konuların ne tür boyutlara sahip olduğunu, kimlerle çalışması gerektiği gibi konuları hızlı ve doğru bir biçimde algılamış ve bu husus kendisini her zaman doğru sonuçlara ulaştırmıştır. Reyhan Hanım ile birçok konuda birlikte çalıştık, çözümler ürettik. Çalışkanlığı ve araştırmaya yönelik konularda gösterdiği titizlik beni her zaman kendisine hayran bırakmıştır. Reyhan Hanım’ın bitmez tükenmez çalışma azminin artarak devam etmesi en büyük dileğimdir. Kendisine çalışma yaşamında başarılar dilerim.

Prof. Dr. Y. Mimar Oğuz Ceylan
There are some people who makes you grateful to meet them. Reyhan Aytekin is one of them. If I have to describe her with few sentences, I would say about her capability of research, follow-up and problem solving skills and especially her judgement which I believe is the most important one. Her judgement skills enable her to foreseen ending from the beginning in many subjects. So she comprehends very fast and in a right way the things such as aspects of the subjects and who to work with. That leads her to accurate results. We have worked together with Reyhan Aytekin many times and created many solutions. Her industriousness and accurateness about research have always fascinated me. I hope her work ambition never ends and accelerates forever. I wish success in her all business life.

Prof Dr. Y. Mimar Oğuz Ceylan